Double-wall insulated tumbler with a twist-on lid and full colour wraparound design moulded to the product. Made from a total of 70% recycled material (recycled mug and black inner), and has a standard PP lid. The mug is fully recyclable, and dishwasher and microwave safe. 350 ml volume capacity and BPA free. Packed in a home compostable bag. Made in the UK.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Recycled PP Plastic PP Plastic |
| Height | 15,5 cm |
| Weight | 116 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | In mould drinkware |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 236 |
| Print height (mm) | 132 |
| Print maximum colours | full colour |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 8 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 36 cm x 40 cm x 53 cm |
Product specific attributes
| Capacity in milliliters | 350 |
| Microwave safe | Yes |
| Insulation type | Air insulation |





























