Single-walled sport bottle with integrated finger grip design. Features a spill-proof lid with push-pull spout. Volume capacity is 750 ml. Mix and match colours to create your perfect bottle. Contact us for additional colour options. Made in the UK. BPA-free. EN12875-1 compliant and dishwasher safe.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | HDPE Plastic, PP Plastic |
| Height | 23,6 cm |
| Weight | 73 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 110 |
| Print height (mm) | 115 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 4,3 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 58 cm x 41 cm x 61 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap |
| Drinkware extra features | Leakproof, Easy to clean |
| Drinkware intended use | Cold drinks |
| Capacity in milliliters | 750 |



































































