The Barry umbrella is a bestseller for a reason. The 23″ umbrella slides automatically open in just one click. It is made of polyester, a durable material that allows one to walk through the rain without getting wet. Furthermore, the umbrella has a metal shaft, metal ribs and a plastic handle. The Barry umbrella offers multiple possibilities for placing a logo or other company messages and is available in various colours.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | 190T of Polyester |
| Height | 80 cm |
| Weight | 356 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | 1st panel |
| Print width (mm) | 270 |
| Print height (mm) | 180 |
| Print maximum colours | 2 |
Transport packing
| Export carton | 24 PC |
| Export carton weight | 10 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 21 cm x 84 cm x 14 cm |
Product specific attributes
| Main label type | Woven main label |
| Umbrella persons | 1 |
| Umbrella size | 23 |
| Windproof | No |
| Opening type | Auto open |
| Affordable price | Yes |
































