Automatic opening umbrella with a recycled PET pongee polyester canopy. Sturdy metal shaft, a high quality frame with fibreglass ribs offering flexibility in windy conditions. Together with the wooden handle, tips, and the recycled PET pongee polyester canopy it offers a more sustainable choice. Available in a wide variety of contemporary colours with an large decoration area on each of the panels.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Recycled PET pongee polyester |
| Height | 85 cm |
| Weight | 390 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | 1st panel |
| Print width (mm) | 270 |
| Print height (mm) | 180 |
| Print maximum colours | 2 |
Transport packing
| Export carton | 24 PC |
| Export carton weight | 13 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 24 cm x 14 cm x 87 cm |
Product specific attributes
| Main label type | Woven main label |
| Umbrella persons | 1 |
| Umbrella size | 23 |
| Windproof | Yes |
| Folded size | 85 |
| Opening type | Auto open |


































