Water-resistant 20-can cooler bag made from GRS certified recycled materials, including the zips. It features a spacious zippered compartment lined with food-safe and extra thick high density thermal PEVA and foam insulation, keeping beverages and refreshments cold for hours. It also has 2 mesh pockets and one open front pocket for additional storage. The webbing carrying handle and the adjustable and padded shoulder strap makes it comfortable to carry around. The GRS recycled materials include the main fabric, lining, webbing, and zips. Capacity: 22 litres. PVC free.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | 600D of GRS certified recycled polyester |
| Length | 35 cm |
| Width | 20,5 cm |
| Height | 31 cm |
| Weight | 410 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Transfer |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 200 |
| Print height (mm) | 130 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 12 PC |
| Export carton weight | 6 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 32 cm x 52 cm x 35 cm |
Product specific attributes
| Main label type | Woven main label |











