Americano® Switch single-walled tumbler with a 200 ml capacity. The innovative 360° lid allows you to drink from any side of the cup, and enhances any drinking experience with a stronger aroma from your chosen beverage. The lid and tumbler are silicone free, dishwasher safe, microwave safe and BPA free. As part of the Americano® Switch family, you can customise your tumbler by adding a lid and grip as required. Made in the UK. Packed in a recycled PE plastic bag.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PP Plastic |
| Height | 10 cm |
| Weight | 68 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 212 |
| Print height (mm) | 40 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 120 PC |
| Export carton weight | 13,2 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 38 cm x 54 cm x 46 cm |
Product specific attributes
| Capacity in milliliters | 200 |


















