Double-walled tumbler made from recycled plastic, with a twist-on spill-proof lid and black inner layer. The tumbler is 75% recycled in total, with a recycled mug and standard lid. The lid clips closed to better prevent spillages, and is manufactured without silicone for a fully recyclable mug. Due to the nature of recycled plastic, there may be small marks or some colour variation. EN12875-1 compliant, dishwasher safe, and microwave safe. The tumbler has a volume capacity of 350 ml and is fully recyclable. Made in the UK. Packed in a recycled PE plastic bag. BPA-free.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Recycled PP Plastic, PP Plastic |
| Height | 15,4 cm |
| Weight | 122 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 228 |
| Print height (mm) | 73 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 8 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 36 cm x 40 cm x 53 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap, Single hand open/close |
| Drinkware extra features | Easy to clean |
| Drinkware intended use | Hot drinks |
| Capacity in milliliters | 350 |
| Insulation type | Air insulation |
























































































































































