Double-wall insulated tumbler with a secure twist-on spill-proof lid and a silicone grip. The lid clips closed to better prevent spillages, and is manufactured without silicone. Volume capacity is 350 ml. Mug is fully recyclable. You can mix and match colours to create your perfect mug. Made in the UK. Packed in a recycled PE plastic bag. BPA-free and dishwasher safe.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PP Plastic, Silicone Plastic |
| Height | 15,4 cm |
| Weight | 139 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 50 |
| Print height (mm) | 50 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 6,3 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 49 cm x 50 cm x 40 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap, Single hand open/close |
| Drinkware extra features | Easy to clean |
| Drinkware intended use | Hot drinks |
| Sleeve type | Silicone |
| Capacity in milliliters | 350 |
| Insulation type | Air insulation |













































































