The stylish Ward sunglasses are suitable for sports. The frame and temples are made of 100% recycled plastic, and the lenses are made of plastic. Delivered with an instruction manual.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Recycled PC |
| Length | 12,2 cm |
| Width | 14,9 cm |
| Height | 5,9 cm |
| Weight | 290 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Padprint |
| Default print location | left temple |
| Print width (mm) | 25 |
| Print height (mm) | 8 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 300 PC |
| Export carton weight | 13 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 34 cm x 57 cm x 45 cm |





