Whether equipped with or without a logo, protecting beautiful clothes while cooking is easy with the Viera apron. The apron consists of 240 g/m² twill (65% polyester and 35% cotton), which makes the apron thick and sturdy, while still soft and comfortable to wear. The two front pockets offer a quick way to store kitchen essentials, and the 1-metre-long bow tie makes this apron a one-size-fits-all. Besides this, the Viera apron offers multiple options for adding any logo.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Polyester Cotton, 240 g/m2 |
| Length | 100 cm |
| Width | 70 cm |
| Weight | 225 grams |
| Country of origin | INDIA |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | chest |
| Print width (mm) | 200 |
| Print height (mm) | 290 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 13 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 46 cm x 51 cm x 20 cm |
Product specific attributes
| Pocket type | Front |
| Main label type | Woven main label |
| Affordable price | Yes |





















































