The A5 hard cover notebook is made of cork and recycled felt and has 80 lined sheets of 70 g/m² paper, an elastic closure, ribbon marker, and a pen loop. The button, clip and tip of the ballpoint pen is made of recycled plastic, and the barrel is made of cork. Pen ink: Black. Writing length: 600 metres. Nib size: 1.0 mm.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | FSC certified paper, Cork, Felt |
| Length | 21 cm |
| Width | 14,6 cm |
| Weight | 245 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | DTF Transfer |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 95 |
| Print height (mm) | 140 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 14 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 35 cm x 40 cm x 24 cm |
Product specific attributes
| Paper weight | 70 |
| Writing length | 500 meter |
| Nib size | 1.0 mm |
| Pen loop | Yes |
| Mechanism | Click |
| Number of sheets | 80 |
| Elastic closure | Yes |
| Ribbon marker | Yes |
| Cover | Hard cover |
| Notebook size | A5 |
| Paper type | Lined |
| Affordable price | Yes |







