The Timor carabiner keychain is very handy since it can be attached to a backpack. It is made of lightweight and strong aluminium and has a striking metallic finish. Timor offers various options for adding a visible logo. The carabiner is not suitable for climbing.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Aluminium |
| Length | 3 cm |
| Width | 0,5 cm |
| Height | 6 cm |
| Weight | 8 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Padprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 40 |
| Print height (mm) | 4 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 1000 PC |
| Export carton weight | 9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 22 cm x 39 cm x 33 cm |
Product specific attributes
| Cable included | No |
| Data transfer | No |
| Affordable price | Yes |






















