Solid plastic ruler made from recycled plastic, with markings available in both inches and centimetres. Please note, the ruler markings are printed along with artwork, plain stock rulers will not carry markings.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Recycled Plastic |
| Length | 31,2 cm |
| Width | 4,2 cm |
| Height | 0,3 cm |
| Weight | 34 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Digital print |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 313 |
| Print height (mm) | 42 |
| Print maximum colours | full colour |
Transport packing
| Export carton | 500 PC |
| Export carton weight | 17 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 45,7 cm x 30,5 cm x 25,4 cm |




