These sustainable retro-designed sunglasses are the ideal promotional giveaway during summer festivals, events or other sunny outdoor activities. Thanks to the recycled PET plastic material, the sunglasses are lightweight and comfortable to wear. This eyewear conforms to EN ISO 12312-1, has UV400 lenses which are rated as Category 3, making it the perfect choice for protection against bright sunlight.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Recycled PET Plastic |
| Length | 14,5 cm |
| Width | 15 cm |
| Height | 5 cm |
| Weight | 23 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Padprint |
| Default print location | right temple |
| Print width (mm) | 70 |
| Print height (mm) | 7 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 300 PC |
| Export carton weight | 9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 47 cm x 46 cm x 32 cm |
Product specific attributes
| Microwave safe | No |
| Affordable price | Yes |






































