Double-wall translucent insulated tumbler. Supplied with a PE straw. Volume capacity is 350 ml. Made in the UK. EN12875-1 compliant and dishwasher safe.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PP Plastic, PE Plastic |
| Height | 15 cm |
| Weight | 102 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 228 |
| Print height (mm) | 73 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 11 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 55 cm x 36 cm x 37 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Straw lid, Screw cap |
| Drinkware extra features | Easy to clean |
| Drinkware intended use | Cold drinks |
| Capacity in milliliters | 350 |
















