This power bank with a 1,200 mAh rechargeable lithium-ion battery, provides power to charge smartphones, MP3 players and many other devices. It also features a key ring for easy carrying. Includes a USB to Micro USB charging cable. Input 5V/1A, output 5V/1A. Supplied in a white gift box.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | ABS Plastic |
| Length | 9 cm |
| Width | 3 cm |
| Height | 2,1 cm |
| Weight | 63 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | top |
| Print width (mm) | 70 |
| Print height (mm) | 10 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 100 PC |
| Export carton weight | 9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 23 cm x 35 cm x 32 cm |
Product specific attributes
| Input | 5V/1A |
| Output 1 | 5V/1A |
| Cable included | Yes |
| Cable connector | USB-A to Micro USB |
| Data transfer | No |
| Magsafe compatibility | No |
| Quick charge | No |
| Output charging cable | 1A |
| Cable length | 30 |
| Battery included | Yes |
| Battery capacity | 1200 |
| Number of batteries | 1 |
| Solar charger | No |
| Number of USB ports | 1 |
| Charging times smartphones | pa_chargingTimesSmartphone_less_then_1_time |
| Qi wireless | No |
| Wireless | No |
| Battery operated | Yes |
| Affordable price | Yes |























