The Seconds wireless charging clock with alarm function can be used on any desk or night stand. Always know what time it is while using the top to charge your wireless charging enabled smartphone. The clock can also show temperature in either Celsius or Fahrenheit. Supports wireless charging at up to 1A. Wireless charging only works with devices that support it. For devices that don’t support wireless charging, an external wireless charging receiver or receiver case is required. Includes Micro USB charging cable.
General information
| Material | ABS Plastic |
| Country of origin | PRC |
Product specific attributes
| Input | 5V/2A |
| Output 1 | 5V/2A |
| Output 2 | 5V/1A |
| Cable included | Yes |
| Cable connector | USB-A to Micro USB |
| Data transfer | No |
| Magsafe compatibility | No |
| Quick charge | No |
| Max wireless output | 5W |
| Chargeable via wireless | No |
| Output charging cable | 2A |
| Cable length | 100 |
| Bluetooth | No |
| Solar charger | No |
| Qi wireless | No |
| Wireless | Yes |








