10W wireless charging station made of rubber and wood, and a charging cable made of recycled PET plastic. Can be decorated with a light-up logo. Delivered in a black kraft gift box made of recycled paper with magnetic closing mechanism. Patent EUROPE EUIPO.
General information
| Brand | SCX.design |
| Material | ABS Plastic, Rubber, Recycled PET Plastic |
| Weight | 32 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | front |
| Print diameter (mm) | 36 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 100 PC |
| Export carton weight | 13 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 47 cm x 14 cm x 52 cm |
Product specific attributes
| Quick charge | No |
| Max wireless output | 10W |
| Chargeable via wireless | No |
| Output charging cable | 2A |
| Light-up logo | Yes |
| Battery operated | No |









