8-in-1 USB hub featuring 3x USB-A- and 3x Type-C ports to connect up to 6 devices at the same time. Thanks to the dual USB-A + USB-C input, the cable is 100% compatible with the latest computers on the market (USB-C). This USB hub has a rubber finish and light-up logo. Delivered in a recycled cardboard gift box (14.6 x 7.3 x 2.5 cm).
General information
| Brand | SCX.design |
| Material | Metal, Recycled PET Plastic |
| Length | 14,6 cm |
| Width | 8,5 cm |
| Height | 2,5 cm |
| Weight | 64 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | plate |
| Print width (mm) | 55 |
| Print height (mm) | 25 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 100 PC |
| Export carton weight | 12 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 33 cm x 69 cm x 17 cm |








