Double-walled 450 ml insulated stainless steel bottle with a temperature sensor. Thanks to the “Touch & Light” system, the temperature of the drink is displayed on the bottle cap (in Celsius). Suitable for both hot and cold drinks. Delivered in a cylindrical gift box made of recycled paper. Size: Ø 47 x 225 mm. Battery included: CR 2450 (3V). Battery cannot be replaced. Can display temperature 20.000 times.
General information
| Brand | SCX.design |
| Material | Stainless Steel |
| Height | 23 cm |
| Diameter | 7,7 cm |
| Weight | 260 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 25 |
| Print height (mm) | 100 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 25 PC |
| Export carton weight | 11 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 41 cm x 41 cm x 28 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap |
| Drinkware extra features | Leakproof, No condensation |
| Drinkware intended use | Hot and cold drinks |
| Removable infuser | No |
| Removable tea filter | No |
| Portable carabiner | No |
| Capacity in milliliters | 450 |
| Battery capacity | 5000 |
| Number of batteries | 1 |
| Number of USB ports | 2 |
| Charging times smartphones | 1 to 2 times |
| Battery operated | Yes |










