The Ross RFID passport holder is made of recycled polyester and is ideal for people constantly on the go, featuring dedicated pockets for passport, tickets, credit cards, and other items. Comes with an elastic band closure to keep the contents safe and secure.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | 300D of GRS certified recycled polyester |
| Length | 10 cm |
| Width | 1 cm |
| Height | 14 cm |
| Weight | 70 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Transfer |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 50 |
| Print height (mm) | 100 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 200 PC |
| Export carton weight | 16 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 31 cm x 42 cm x 36 cm |
Product specific attributes
| RFID blocker | No |




















