The Rivista Notebook range has a stylish modern design with a high quality, tactile cover, ideal for adding your company logo and details. It’s available in a selection of contemporary colours. Features include an elastic closure, ribbon page marker, pen loop and storage pocket to the inside back cover. Includes 128 sheets (70g/m2) cream lined paper.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PU Plastic |
| Length | 25,4 cm |
| Width | 19,3 cm |
| Height | 2,56 cm |
| Weight | 620 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 130 |
| Print height (mm) | 190 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 20 PC |
| Export carton weight | 14 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 24 cm x 29 cm x 43 cm |
Product specific attributes
| Pen loop | Yes |
| Mechanism | 128 |
| Elastic closure | Yes |
| Ribbon marker | Yes |
| Cover | Hard cover |
| Notebook size | A4 |








