Solid plastic ruler, with markings available in both inches and centimetres. Please note, the ruler markings are printed along with artwork, plain stock rulers will not carry markings.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | GPPS Plastic |
| Length | 15,8 cm |
| Width | 3,7 cm |
| Height | 0,3 cm |
| Weight | 14 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 135 |
| Print height (mm) | 19 |
| Print maximum colours | 2 |
Transport packing
| Export carton | 1000 PC |
| Export carton weight | 17 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 46 cm x 31 cm x 25 cm |

































