The AT806 smartband has 37 different sport modes and GPS functionality. Compatible with iOS and Android, and it can receive and display notifications from the connected smartphone. Comes with a large battery that can provide up to 7 days of autonomy. 1.45” HD touch screen with 172×320 resolution. Waterproof level IP68.
General information
| Brand | Prixton |
| Material | ABS Plastic |
| Length | 42,8 cm |
| Width | 2,5 cm |
| Height | 1,23 cm |
| Weight | 26,85 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | clasp |
| Print width (mm) | 15 |
| Print height (mm) | 2 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 100 PC |
| Export carton weight | 12 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 35 cm x 33 cm x 32 cm |
Product specific attributes
| Bluetooth | Yes |
| Number of batteries | 1 |
| Qi wireless | No |
| Wireless | Yes |
| Battery operated | Yes |










