Simple, essential and reliable, Vector is special with its adaptability and inherent quality. Incl. Parker gift box. Delivered with one ballpoint refill. Exclusive design.
General information
| Brand | Parker |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 12,5 cm |
| Weight | 17 grams |
| Country of origin | FRANCE |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | barrel |
| Print width (mm) | 40 |
| Print height (mm) | 5 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 96 PC |
| Export carton weight | 3 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 20 cm x 25 cm x 30 cm |
Product specific attributes
| Nib size | 1.0 mm |
| ISO 12757-2 | Yes |
| Mechanism | Twist |
| Refill article code | 18969295 (blue) 18969271 (black) |








