Oval shaped tray made from the root of a teak tree, a waste product from the teak industry. It is sourced from certified teak plantations in Indonesia and handmade by craftspeople in a small, rural workshop in East-Java. Suitable to serve snacks, sweets, coffee or tea. Every item has its own natural and unique appearance. Food safe. Size: 24 x 12 x 1.5 cm.
General information
| Brand | Originalhome |
| Material | Recycled wood |
| Length | 24 cm |
| Width | 12 cm |
| Height | 1,5 cm |
| Weight | 300 grams |
| Country of origin | INDONESIA |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 130 |
| Print height (mm) | 80 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 4 PC |
| Export carton weight | 1 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 26 cm x 9 cm x 14 cm |
Product specific attributes
| Affordable price | No |









