Apron made from 100% recycled materials sourced from the garment industry in Bangladesh. Woven on a traditional handloom, it supports women’s entrepreneurship, making it an ideal social gift that contributes to both a sustainable and socially responsible cause. Supplied in a gift box. Composition: 70% recycled cotton, 25% recycled polyester, 5% other recycled fibres.
General information
| Brand | Originalhome |
| Material | Recycled cotton |
| Length | 150 cm |
| Width | 130 cm |
| Height | 0,3 cm |
| Weight | 300 grams |
| Country of origin | NETHERLANDS |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | chest |
| Print width (mm) | 200 |
| Print height (mm) | 210 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 26 PC |
| Export carton weight | 10 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 40 cm x 60 cm x 38 cm |
Product specific attributes
| Affordable price | No |










