The Novella Austen Colours A6 recycled soft cover notebook makes a fantastic stationery gift, thanks to its versatility. The notebook contains 50 sheets of 80 g/m² recycled paper. The sheets are plain as standard, or you can add your chosen design to the sheets, such as lines, squares or your own custom design. The cover is made from 285 g/m² card in a range of colours. For a real “wow” effect, you can also add full-colour print to the entire cover (front, back, spine). Made in the UK.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Recycled paper, 80% Recycled card and 20% Cardboard paper |
| Length | 14,8 cm |
| Width | 10,5 cm |
| Height | 0,5 cm |
| Weight | 64,5 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Digital print paper |
| Default print location | Full Outer Cover |
| Print width (mm) | 211 |
| Print height (mm) | 148 |
| Print maximum colours | full colour |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 13,9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 34 cm x 31 cm x 22 cm |
































