The Novella Austen Colours A5 soft cover notebook makes a fantastic stationery gift, thanks to its versatility. The notebook contains 100 sheets of 80 g/m2 paper. The sheets are plain as standard, or you can add your chosen design to the sheets, such as lines, squares or your own custom design. We also offer tip-in pages with a gloss finish to the front of the notebook, ideal for conveying additional information. The cover is made from 320 g/m2 card in a range of colours. For a real “wow effect”, you can also add full-colour print to the entire cover (front, back, spine). Made in the UK.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | FSC certified paper |
| Length | 21 cm |
| Width | 14,6 cm |
| Height | 1 cm |
| Weight | 258 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Digital print paper |
| Default print location | Full Outer Cover |
| Print width (mm) | 307 |
| Print height (mm) | 210 |
| Print maximum colours | full colour |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 13,9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 34 cm x 31 cm x 22 cm |












































