The Novella Austen Colours A5 recycled soft cover notebook makes a fantastic stationery gift, thanks to its versatility. The notebook contains 100 sheets of 80 g/m² recycled paper. The sheets are plain as standard, or you can add your chosen design to the sheets, such as lines, squares or your own custom design. We also offer tip-in pages with a matt finish to the front of the notebook, ideal for conveying additional information. The cover is made from 285 g/m² card in a range of colours. For a real “wow” effect, you can also add full-colour print to the entire cover (front, back, spine). Made in the UK. Recycled paper, 80% Recycled card and 20% Cardboard paper.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Recycled paper, 80% Recycled card and 20% Cardboard paper |
| Length | 21 cm |
| Width | 14,6 cm |
| Height | 1 cm |
| Weight | 258 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Digital print paper |
| Default print location | Full Outer Cover |
| Print width (mm) | 307 |
| Print height (mm) | 210 |
| Print maximum colours | full colour |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 13,9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 34 cm x 31 cm x 22 cm |
































