The Nooshin ballpoint pen is made from recycled aluminium, which requires less energy than producing aluminium from raw materials. It also reduces the amount of waste in landfills and helps to conserve natural resources aiming to reduce greenhouse emissions. The push button is made of bamboo. Ink colour: Black. Writing length: 800 metres. Nib size: 1.00 mm.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Recycled Aluminium |
| Length | 14 cm |
| Weight | 17 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | body |
| Print width (mm) | 85 |
| Print height (mm) | 5 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 500 PC |
| Export carton weight | 10 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 40 cm x 16 cm x 23 cm |
Product specific attributes
| Affordable price | Yes |



























