The Nomad hydration crossbody bag is made from GRS certified recycled ripstop fabric with a water-repellent finish, GRS certified RPET lining, and reflective elements. It is designed for fast hikes, trail runs, festivals, or any activity where you need to carry water and essential items without extra bulk. The bag includes a zipped main compartment with an inner sleeve pocket, a mesh front pocket with an elastic drawstring to hold a water bottle securely, and a large quick-access pocket on the back for your phone or other small items. The adjustable strap and breathable mesh back provide carrying comfort. Volume capacity: 6 litres.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Ripstop of GRS certified recycled polyester, 420D |
| Length | 21 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 37,5 cm |
| Weight | 164 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Transfer |
| Default print location | body |
| Print width (mm) | 70 |
| Print height (mm) | 40 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 10 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 42 cm x 52 cm x 48 cm |


























