The Noir notebook has a soft-feel black PU cover, for creating a tactile finish to the notebook. Each notebook has a coloured closure strap, pen loop and ribbon page marker. The notebook contains 96 sheets (70g/m2) cream lined paper.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PU Plastic |
| Length | 21 cm |
| Width | 14,3 cm |
| Height | 1,7 cm |
| Weight | 310 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 128 |
| Print height (mm) | 198 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 40 PC |
| Export carton weight | 12 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 33 cm x 34 cm x 24 cm |
Product specific attributes
| Pen loop | Yes |
| Elastic closure | Yes |
| Ribbon marker | Yes |
| Cover | Hard cover |
| Notebook size | A5 |
| Affordable price | No |






































