Ballpoint pen with click action mechanism and soft touch grip.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | ABS Plastic |
| Length | 14 cm |
| Weight | 10,9 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Digital print |
| Default print location | barrel entire length |
| Print width (mm) | 60 |
| Print height (mm) | 8 |
| Print maximum colours | full colour |
Transport packing
| Export carton | 500 PC |
| Export carton weight | 6 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 16 cm x 53 cm x 20 cm |
Product specific attributes
| Writing length | 1000 meter |
| Nib size | 1.0 mm |
| ISO 12757-2 | No |
| Mechanism | Click |
| Refill article code | 18969322 – blue ink |
| Affordable price | Yes |














