The Mayan one-size-fits-all disposable rain poncho is made from 100% recycled plastic. This see-through hooded poncho is ideal to have available when overwhelmed by a rainstorm during an outdoor festival or any other outdoor event. Delivered with a pouch that is suitable for printing. Size: 90 x 120 cm.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Recycled Plastic |
| Length | 10 cm |
| Width | 15 cm |
| Height | 0,5 cm |
| Weight | 33 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Digital sticker |
| Default print location | pouch |
| Print width (mm) | 50 |
| Print height (mm) | 50 |
| Print maximum colours | full colour |
Transport packing
| Export carton | 300 PC |
| Export carton weight | 15 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 30 cm x 35 cm x 42 cm |
Product specific attributes
| Main label type | Woven main label |
| Windproof | No |
| Affordable price | Yes |
































