Golf umbrella with a polyester canopy fitting 2 persons. It has a sturdy metal shaft and a high quality full fiberglass frame, offering maximum flexibility in windy conditions. Curved EVA handle, plastic tips and top. Available in a wide variety of contemporary colours and has a large decoration area on each of the panels.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Polyester |
| Height | 97 cm |
| Weight | 411 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | 1st panel |
| Print width (mm) | 320 |
| Print height (mm) | 280 |
| Print maximum colours | 2 |
Transport packing
| Export carton | 24 PC |
| Export carton weight | 11 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 17 cm x 100 cm x 24 cm |
Product specific attributes
| Main label type | Woven main label |
| Umbrella persons | 2 |
| Umbrella size | 30 |
| Windproof | Yes |
| Folded size | 97 |
| Opening type | Manual open |
















