Lutz 28-LED magnetic torch light. Slim and magnetic torch which has three modes. The first mode is a 4 LED flashlight, the second mode is the 24 LED light, and the third mode is both on at once. Magnetic back for easy storage or for placement against metal surfaces when in use. Push button on/off. Nylon carrying strap. Packed in a STAC gift box. Batteries included and inserted. Exclusive design. ABS Plastic.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | ABS Plastic |
| Length | 20 cm |
| Width | 3 cm |
| Height | 2 cm |
| Weight | 86 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | body |
| Print width (mm) | 70 |
| Print height (mm) | 8 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 100 PC |
| Export carton weight | 11 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 31 cm x 39 cm x 25 cm |
Product specific attributes
| Cable included | No |
| Data transfer | No |
| Battery included | Yes |
| Number of batteries | 4 |
| Battery total weight | 25 |
| Battery operated | Yes |







