Made from durable and tear resistant non-woven RPET, the Jumbo GRS certified recycled tote bag offers an extra large capacity of up to 65 litres for various activities such as large grocery shopping or a day at the beach or in the park. Features reinforced short handles (24 cm) and long handles (37 cm) for maximum carrying comfort. Easy to fold and store away when not used. Resistance up to 15 kg weight.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | GRS certified recycled polyester |
| Length | 52 cm |
| Width | 38 cm |
| Height | 35 cm |
| Weight | 132 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | DTF Transfer |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 225 |
| Print height (mm) | 235 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 100 PC |
| Export carton weight | 14 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 40 cm x 60 cm x 44 cm |
Product specific attributes
| Affordable price | Yes |











