The Ipe ballpoint pen features a minimalist design composed of just four parts: barrel, clip, spring, and refill—making it lightweight and easy to use. Made from RCS certified recycled plastic, reducing the need for virgin materials. Ink colour: Black. Writing length: 800 meters. Nib size: 1.0 mm.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Recycled ABS Plastic |
| Length | 14,6 cm |
| Weight | 8 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Padprint |
| Default print location | body |
| Print width (mm) | 70 |
| Print height (mm) | 5 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 1000 PC |
| Export carton weight | 10 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 32 cm x 48 cm x 22 cm |
Product specific attributes
| Affordable price | Yes |















































