The single colour Huggy plaid blanket is made of 100% polar fleece 200 g/m², a soft and comfortable material that quickly provides the necessary warmth and retains body heat. Roll up the blanket and tuck it into the handy pouch with a drawstring closure for easy storage without losing much space. Size: 150 x 120 cm.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | 100% Polar fleece, 200 g/m2 |
| Length | 150 cm |
| Width | 120 cm |
| Weight | 360 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Embroidery |
| Default print location | blanket |
| Print width (mm) | 134 |
| Print height (mm) | 134 |
| Print maximum colours | 12 |
Transport packing
| Export carton | 15 PC |
| Export carton weight | 6 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 31 cm x 34 cm x 52 cm |
Product specific attributes
| Main label type | Woven main label |
| Affordable price | Yes |












































































