The Herald A6 greeting card is made from high quality 320 g/m² card and can be printed with your own designs on both the outside and inside. Elevate your designs with hot stamp foiling and embossing to bring a new dimension to your greeting cards. Supplied with a white envelope as standard. Card size: 105 x 148 mm.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | FSC certified cardboard |
| Length | 14,8 cm |
| Width | 10,5 cm |
| Height | 0,1 cm |
| Weight | 4,7 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Digital print paper |
| Default print location | Front (Portrait spine left), Front (Landscape spine top) |
| Print width (mm) | 210 |
| Print height (mm) | 148 |
| Print maximum colours | full colour |
Transport packing
| Export carton | 400 PC |
| Export carton weight | 6,8 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 32 cm x 24 cm x 25 cm |








