Are you tired of running out of power when you need it the most? Say goodbye to those frustrating moments with our innovative, hassle-free Helios lighting solution. This recycled plastic solar dynamo flashlight has a built-in carabiner, allowing for easy attachment to backpacks, belts, or gear, making it indispensable for camping or hiking. With just 1 minute of hand cranking, you can enjoy a whopping 8 minutes of light. And when the sun is shining, the solar panel harnesses its power, ensuring your light source is always ready. Features 3 LED lights with a brightness of 10,000 mcd. Battery type: 40 mAh Ni-Mh, 3.6V. Packed in a STAC gift box from sustainable sources.
General information
| Brand | STAC |
| Material | Recycled ABS Plastic |
| Length | 12,4 cm |
| Width | 4,5 cm |
| Height | 3,2 cm |
| Weight | 86 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 20 |
| Print height (mm) | 10 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 100 PC |
| Export carton weight | 12 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 50 cm x 30 cm x 30 cm |
Product specific attributes
| Battery operated | No |









