Single-wall sport bottle with shaker ball for the smooth mixing of protein shakes. Features a spill-proof lid with flip closure and finger grip design. Volume capacity is 500 ml. Made in the UK. Packed in a recycled PE plastic bag. BPA-free.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PET Plastic, PP Plastic, PP Plastic |
| Height | 17,4 cm |
| Weight | 91 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 80 |
| Print height (mm) | 70 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 6,3 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 49 cm x 50 cm x 40 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap, Single hand open/close |
| Drinkware extra features | Leakproof, Easy to clean |
| Drinkware intended use | Cold drinks |
| Capacity in milliliters | 500 |







