The sleek, large and sturdy GRS certified Expedition Pro laptop backpack is a perfect companion for professionals on-the-go. It is made from water repellent 900D RPET, coupled with premium PU elements and RPET lining. It features a dedicated 15.6″ laptop compartment, a tablet sleeve, a spacious main compartment with integrated leak-proof pocket for toiletries, multiple organisational and side pockets, a zipped front pocket and a hidden pocket right beneath the luggage strap on the back. Constructed with padded and adjustable shoulder straps, an integrated card sleeve pocket, a sunglasses loop, moulded air mesh backing as well as a padded handle, ensuring maximum carrying comfort and convenience. Volume capacity: 25 litres. PVC free.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | 900D of GRS certified recycled polyester |
| Length | 30 cm |
| Width | 18,5 cm |
| Height | 44,5 cm |
| Weight | 1000 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Embroidery fixed |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 60 |
| Print height (mm) | 60 |
| Print maximum colours | 5 |
Transport packing
| Export carton | 3 PC |
| Export carton weight | 4 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 38 cm x 62 cm x 47 cm |
Product specific attributes
| RFID blocker | No |
| With zipper | No |









