Stylish A5-size hard cover notebook with PU lower part. Features a matching colour elastic closure, ribbon marker, 80 sheets (80gsm) cream colour lined paper and an expandable pocket at the back to keep small notes. Packed in a black box. .
General information
| Brand | JournalBooks |
| Material | Cork, PU Plastic |
| Length | 21,4 cm |
| Width | 14,4 cm |
| Height | 1,5 cm |
| Weight | 292 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Padprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 55 |
| Print height (mm) | 55 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 40 PC |
| Export carton weight | 14 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 34 cm x 41 cm x 25 cm |
Product specific attributes
| Pen loop | Yes |
| Cover | Hard cover |
| Notebook size | A5 |
















