The famous Essos earbuds has got a refresh with this new 2.0 version! A completely new design with the same quality focus in mind. The earbuds feature Bluetooth® 5.3, auto-pairing, and auto power-on. Integrated with transparency function which will enhance the sound surrounding you from outside by built-in programming, enabling you to be aware of your surroundings when wearing earbuds. It’s even possible to communicate with people without removing the earbuds. Once the 300 mAh battery of the case is charged, it can charge the earbuds 3 times from 0-100%. With over 3 hours of playback time at max volume on a single charge these earbuds are a must for any traveler. The earbuds supports quick charging. Only 10 minutes of charging provides over 60 minutes of playback time at max volume! The ergonomic design of the earbuds keep them securely in place when on-the-go. Built-in music controls and dual microphones for hands-free operation. The case can be charged in under 1.5 hours. Supports Siri and Google Assistant. Bluetooth® working range is up 10 meters. Delivered in a premium gift box made of sustainable material.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | ABS Plastic |
| Length | 6,3 cm |
| Width | 4,8 cm |
| Height | 2,5 cm |
| Weight | 34 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Digital print |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 30 |
| Print height (mm) | 13 |
| Print maximum colours | full colour |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 44 cm x 32 cm x 24 cm |
Product specific attributes
| Cable included | Yes |
| Cable connector | USB-A to Type-C |
| Data transfer | No |
| Chargeable via wireless | No |
| Output charging cable | 2A |
| Cable length | 30 |
| Noise cancelling | No |
| Playback time at max volume no ANC | 3 to 4 hours |
| Aux cable included | No |
| Music control integrated | Yes |
| Voice control enabled | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Number of batteries | 3 |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Qi wireless | No |
| Wireless | No |
| Battery operated | Yes |

















