Desk-Mate® spiral A7 notebook. This notebook includes a white or black wire, a glossy card cover (250 g/m2), and 50 sheets (80 g/m2) blank paper. You can customise the pages of this versatile notebook with any design – so whether you want lined paper, squares or dots – anything is possible!
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Paper, 80 g/m2, Cardboard, 280 g/m2 |
| Length | 10,5 cm |
| Width | 7,4 cm |
| Height | 0,5 cm |
| Weight | 36 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Litho |
| Default print location | Front (Portrait spine top) |
| Print width (mm) | 74 |
| Print height (mm) | 105 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 500 PC |
| Export carton weight | 20,2 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 45 cm x 36 cm x 22 cm |
Product specific attributes
| Number of sheets | 50 |








