Solid flying disc made from post-consumer recycled plastic. The flying disc has a speckled finish due to the nature of the recycled material. EN71 compliant. Not suitable for children under three years. Diameter 18 cm.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Recycled PP Plastic |
| Height | 2 cm |
| Weight | 45 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | top |
| Print diameter (mm) | 120 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 100 PC |
| Export carton weight | 4,8 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 46 cm x 31 cm x 31 cm |
Product specific attributes
| Microwave safe | No |


























