Sunglasses with a retro design and bamboo temples. These sunglasses with UV 400 lenses are rated as Category 3 making them the perfect choice for protection against bright sunlight. Compliant with EU safety standard EN12312-1.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Bamboo, PC Plastic |
| Length | 14,8 cm |
| Width | 14,5 cm |
| Height | 4,8 cm |
| Weight | 0,25 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | right temple |
| Print width (mm) | 55 |
| Print height (mm) | 7 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 300 PC |
| Export carton weight | 10 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 32 cm x 47 cm x 32 cm |
Product specific attributes
| Affordable price | No |





