The Americano® Switch Renew single-walled tumbler is perfect for coffees on the go. It has a 300 ml capacity and secure clip-on lid, and is the ideal replacement for single use coffee cups. The tumbler contains 25% plastic derived from sugar cane, reducing the need for virgin plastic. Dishwasher safe, microwave safe and BPA free. As part of the Americano® Switch family, you can customise your tumbler by adding a lid and grip as required. Made in the UK. Packed in a recycled PE plastic bag.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Sugarcane bioplastic PP Plastic |
| Height | 12,5 cm |
| Weight | 77 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 212 |
| Print height (mm) | 60 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 120 PC |
| Export carton weight | 14,2 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 38 cm x 54 cm x 46 cm |
Product specific attributes
| Capacity in milliliters | 300 |






































